Copywriter

Крайний срок: 15 Май 2024

Условия контракта: Постоянный

Категория: Написание контента

Описание работы

FastMedia is on a search for a Copywriter to join our team.

Обязанности

  • Write engaging copy for Fast Media TV's digital platform and social media channels.
  • Collaborate with creative teams to develop content strategies that align with our fast-paced environment.
  • Stay updated on media trends and audience preferences to inform content creation.
  • Edit and proofread copy to ensure accuracy and consistency, adhering to brand guidelines.
  • Monitor content performance metrics and suggest optimizations to improve engagement.

Требования

  • Bachelor's degree in Journalism, Communications, or a related field.
  • At least 2 years of working experience as a Copywriter.
  • Exceptional writing, editing, and proofreading skills, with a knack for concise messaging.
  • Strong understanding of media trends and digital content best practices.
  • Proficiency in content management systems, social media platforms, and analytics tools.
  • Creative thinking ability and adaptability to meet tight deadlines.
  • Excellent communication skills and the ability to collaborate effectively in a dynamic team environment.
  • Fluency in Armenian and English languages.

Требуемый уровень кандидата: Средний уровень

Дополнительная информация

You can Apply Here.
Good luck!

Профессиональные навыки

Написание контента

Личные навыки

Письменные навыки общения

Управление временем

Внимательный

Творческое мышление

Multitasking