Senior Database Administrator

Отклик по эл. почте

Крайний срок: 04 Май 2024

Условия контракта: Постоянный

Категория: Системный администратор/Инженер

Acra Credit Bureau is looking for a highly qualified specialist who is ready to join our team and share with his professional skills & knowledge.

Обязанности

  • Installation, configuration, security administration and volume management of database servers
  • Database access privileges management and unauthorized access prevention
  • Regular monitoring of database servers
  • Perform regular database backups, restores, replication and implement disaster recovery plans

Требования

  • University degree in Information Technology, Computer Science or a related field
  • 5+ years of experience in Database administration, Information Technology or a related field
  • Strong knowledge of Linux and Windows server administration
  • Experience in virtualization systems (e.g., VMWare ESXi)
  • Strong knowledge of MySQL/MariaDB databases: Performance Tuning, Database Replication, Backup and Recovery Strategies, High Availability (HA) and Disaster Recovery (DR), Security Hardening, Database Monitoring and Alerting, Automation and Scripting
  • Knowledge of Armenian, English and Russian languages
  • Team-player and communication skills

Требуемый уровень кандидата: Старший

All interested candidates who meet the mentioned requirements are encouraged to send detailed CV   mentioning "Senior Database Administrator" in the subject line, otherwise your CV may not be considered.

Only shortlisted candidates will be invited to the interview.

Профессиональные навыки

Database architecture

NoSQL databases

OLTP/OLAP database models

Системное администрирование Windows

Linux system administration

Личные навыки

Решение проблем

Способность работать в команде

Привилегии для сотрудников

Годовой бонус
Ежегодный пересмотр зарплаты
Бесплатные курсы языков
Медицинская страховка
Тимбилдинг и корпоративные мероприятия
Тренинг/обучение за рубежом
Бесплатный чай, кофе и напитки
Отсутствие дресс-кода
Страхование родственников на льготных условиях

Контакты

Веб-сайт http://www.acra.am

Телефон: +37410522467

Адрес: Улица М. Хоренаци, N 15, Бизнес Центр Elite Plaza, 9-й этаж, Ереван, Армения

Найти ЗАО "АКРА Кредит Репортинг" в социальных сетях