Software Engineer/PHP

Крайний срок: 16 Июнь 2024

Условия контракта: Постоянный

Категория: Программирование

Тип вакансии: Полная ставка

Местонахождение: Ереван

Описание работы

Ucraft is a user-friendly drag-and-drop website builder for anyone who wants to create a professional and responsive website. Whether you are a small business owner, entrepreneur, artist, blogger, or anything in between, it's time to build a website for your brand.

You can get acquainted with the benefits from here.

Обязанности

  • Help develop exceptional back-end applications;
  • Contribute to all aspects of the software process: including architecture, specification reviews, testing, implementation, code reviews, debugging, and documentation;
  • Be responsible for software testing;
  • Work with the team to implement core features and provide strong customer-focused experiences;
  • Analyze and troubleshoot complex problems in a timely and accurate manner.

Требования

  • Bachelor’s Degree in Computer Science or a related field;
  • At least three years of experience as a Backend Software Engineer;
  • Strong experience and good knowledge of PHP (Laravel and Symfony frameworks) and MySQL
  • Experience in GraphQL is a must;
  • Good knowledge of JavaScript, HTML, and CSS will be a plus;
  • Strong knowledge of Object-oriented programming (OOP);
  • Experience with Subversion/Git version control tools;
  • Experience in Test Driven Development is a big plus;
  • Ability to independently research and implement new technologies and ideas.
  • Knowledge of Design patterns is a big plus

Требуемый уровень кандидата: Старший

Дополнительная информация

All qualified candidates are welcome to apply via the following link. Kindly note that only shortlisted candidates will be contacted for an interview.

Пожалуйста, непременно укажите, что вы узнали о данной вакансии на staff.am.

Профессиональные навыки

JIRA

Личные навыки

Способность работать в команде

Поделитесь этой вакансией в соцсетях.

Фотогалерея

Привилегии для сотрудников

Ежегодный пересмотр зарплаты
Бесплатные курсы языков
Медицинская страховка
Тимбилдинг и корпоративные мероприятия
Гибкий график
Онлайн и местные тренинги
Подарки по случаю рождения ребенка
Бесплатная парковка
Оплачиваемые выходные
Медицинское страхование для семьи
Культура деления знаниями
Бонусы, основанные на показателях компании
Бизнес-путешествия
Отсутствие дресс-кода
Сообщество и личное развитие
Программа направления персонала
Отпуск по уходу за ребенком