PM/Web Intern

Крайний срок: 16 Май 2024

Условия контракта: Практика

Категория: Управление продуктами/проектами

Тип вакансии: Стажировка

Местонахождение: Ереван

Описание работы

PM/Web Intern will be responsible for back-end and front-end web development. Assist in managing and tracking assigned projects from project award to completion.

Обязанности

  • Support QA/R&D and MKT and provide status update on weekly basis to underline current status and risks.
  • Be involved in process automation and statistic data covering to improve processes in development life cycle.

Требования

  • BS/MS in Computer Sciences;
  • Knowledge of Linux/Apache/PHP/MySQL, JavaScript (JQuery), CSS;
  • Code development skills;
  • Knowledge in software development life cycle
  • Knowledge in PM models (Agile, Waterfall, etc.)
  • Ability to work with the different Teams and provide correct/reliable status and risk estimation
  • Ability to search and study documentation;
  • Basic knowledge of object-oriented programming;
  • Good communication skills in English language.

Требуемый уровень кандидата: Студент

Дополнительная информация

Подай заявку через staff.am и отслеживай весь процесс онлайн․

Профессиональные навыки

PHP

JavaScript

Linux

Apache

Личные навыки

Быстрая способность к обучению

Коммуникационные навыки

Поделитесь этой вакансией в соцсетях.

Контакты

Веб-сайт https://eda.sw.siemens.com/

Телефон: +37410390088

Адрес: Halabyan Street, Ереван, Армения